Youth Championship results

Academy 08 December 2020
24

The players of our Football Academy had a big weekend filled with matches.

Four teams of the blue-whites resumed participation in the national Youth Championship of Belarus of season 2020/21

U-16s and U-15s played their matches on December 5.

The matches of the Youth Championship Round 9 and 10 season 2020/2021 were held in Brest at the Olympic Reserve football arena as well.

U-16 (born 2005)

Players born in 2006 represent our club in this division (coach Sergey Kovalyuk).

Dynamo Brest U-16 - Shakhter U-16 1:1 (Myalkovskiy - 1:0 - 45', Varkulevich - 1:1 - 52')

Dynamo Brest: Danila Kashtelyan, Nikita Kondratenya, Roman Sitnikov, Kirill Kovshik, Stepan Gomonov (Mark Tychko, 58), Matvey Skalozub (Vladimir Zholudov, 46), Vladislav Stepanenko (Maksim Aliev, 74), Anton Ostrovskiy (Marat Krasikov, 74), Ruslan Myalkovskiy, Pavel Shevchenko (Andrey Bolvan, 63), Rodion Medvedev

U-15 (born 2007)

Players born in 2007 represent Brest in this division (coach Aleksandr Tishurov).

Dynamo Brest U-15 - Rukh U-15 6:0 (Vasilyev - 1:0 - 16', Tereschenko - 2:0 - 28', Vasilyev 3:0 - 47', Yaroyskiy - 4:0 - 52', Martysevich - 5:0 - 57', Kibak - 6:0 - 68')

Dynamo Brest: Maksim Bolovnev, Roman Chernomiz (Vladislav Kibak, 36'), Aleksandr Martysevich, Ilya Seleznev (Aleksey Klekotsyuk, 47'), Zakhar Tereschenko (Daniil Pesnyak, 47'), Egor Vasilyev (Nikolay Volchenkov, 52'), Nikita Lagodich, Evgeny Radkov (Maksim Oreshkevich, 52'), Ivan Sychik (Gleb Yarotskiy, 47'), Egor Leschenok (Aleksandr Fomin, 47'), Aleksandr Zhukovskiy

U-17s and U-18s played their matches on December 6.

The matches of the Youth Championship Round 8 and 9 season 2020/2021 were held in Brest at the Olympic Reserve football arena as well.

U-17 (born 2004)

Players born in 2005 represent our club in this division (coach Aleksandr Kolotsey).

Dynamo Brest U-17 - Vitebsk U-17 1:1 (Zhelezny - 1:0 - 11', Kuchko - 2:0 - 51', Martynov - 3:0 - 67', Martynov - 4:0 - 72', Kuzmin - 4:1 - 80',)

Dynamo Brest: Matvey Kovruk, Aleksey Kozhanovskiy (Dmitry Lukovskiy, 75'), Egor Khralenkov, Evgeny Patyutko, Roman Zhelezny, Artem Sidorik, Artem Turich, Kirill Gomonov (Ivan Oreshkevich, 69'), Timofey Martynov (Aleksandr Sychev, 72'), Matvey Mikhayrin, Gleb Kuchko

U-18 (born 2003)

Footballers born in 2004 represent Brest in this division (coach Artem Kosak).

Dynamo Brest U-18 - Dinamo Minsk U-18 0:2 (Sakovskiy - 0:2 - 2', Shedko - 0:2 - 75')

Dynamo Brest: Danila Tretyak, Egor Bondar, Vladislav Bashlaev (Pavel Sushkov, 84'), Anton Strelets, Aleksey Stashevskiy, Vyacheslav Prigodich, Nikita Burak, Vladislav Varaksa (Matvey Beznosik, 57'), Dmitriy Lesnyak, Nikita Shamanov, Evgeniy Andreyuk (Ivan Poleshchuk, 33')